Zaznacz stronę

Pewno nie byłoby w Głogowie piłki ręcznej na takim poziomie, gdyby nie zapał i ciężka praca Ryszarda Matuszaka.

Na przełomie lat 1961/1962 za sprawą Henryka Tryki i Ryszarda Matuszaka rozpoczęła się era głogowskiej piłki ręcznej. Grano wówczas na boisku do piłki nożnej w składach 11 osobowych. Prezesem klubu MZKS „Chrobry” Głogów był wówczas Seweryn Lorek.
Po zmianie przepisów gry rozpoczęto rozgrywki w 7 osobowych składach na boiskach do piłki ręcznej. Trzon kadry pod wodzą Ryszarda Matuszaka stanowili wówczas: Marian Buczek, Jerzy Kostka, Jerzy Hasa, Paweł Panek, Wiesław Filipiak, Martin Willim, Leon Jabłoński, Piotr Ruśniok, Adam Wrembel, Wacław Michalik, Józef Dyluś, Henryk Kaczmarek, Czesław Zalewski, Zbigniew Ratajewski, Tadeusz Wielgus, Stefan Pętoś, Marian Gołkowski, Sylwester Kaminiarz.
W 1964 roku „Chrobry” zdobył mistrzostwo okręgu i walczył o awans do III ligi. W eliminacjach rozgrywanych w Głogowie szczypiorniści pokonali kolejno Odrę Opole, Piotrcovię Piotrków, AZS Wrocław i awansowali do turnieju półfinałowego rozgrywanego w Gdańsku. Wraz z AKS Chorzów awansowali do finału, który rozgrywany był w Poznaniu.
Młody, ambitny głogowski zespół uległ nieznacznie AKS Chorzów 25:26, WKS Wawel Kraków 17:18 i WKS Grunwald Poznań 22:24 nie uzyskując upragnionego awansu.
1968 roku drużyna awansowała do II ligi. W tym czasie zespół uzupełnili nowi zawodnicy: Paweł Żurek, Edmund Majkowski, Adam Sapian, Józef Kaminiarz, Jerzy Osomański, Piotr Sosiński, Roman Malczyk, Lucjan Stolarek, Zenon Łakomy. W 1973 roku zespół trenowany przez Ryszarda Matuszaka zajął III miejsce w II lidze.
W międzyczasie Chrobry spadł z II ligi i grał w lidze międzywojewódzkiej by ponownie awansować do II ligi ale już na dłużej..
Do 1989 roku szkoleniowcami zespołu seniorów byli: Jerzy Piątek, Jan Kosiek, ponownie Ryszard Matuszak, Andrzej Grudzień, Bronisław Maly i Leon Nosila, który wprowadził zespół do serii B I ligi. Prezesem klubu był wówczas pan Andrzej Grudzień – dyrektor ekonomiczny Huty Miedzi Głogów.
Po nieudanym sezonie 1989/90 szczypiorniści powrócili do II ligi grając w tej klasie rozgrywkowej do sezonu 1997/98. W latach tych szkoleniem zespołu zajmowali się: Michał Żelazek, Henryk Piotrowski, Józef Kaminiarz, Genadij Kamelin, Robert Musiał.
Sprawami organizacyjnymi od czasu powstania sekcji piłki ręcznej kierowali: Henryk Tryka, Wojciech Opiło, Ryszard Matuszak, Zbigniew Szabla, Edward Olko, Andrzej Bręczewski, Czesław Badecki, Robert Musiał i Edward Borkowski.
W 1993 roku z inicjatywy Czesława Badeckiego – kierownika sekcji piłki ręcznej oraz Roberta Musiała – grającego trenera rozegrano I Memoriał ku czci tragicznie zmarłego Ryszarda Matuszaka, współzałożyciela głogowskiego szczypiorniaka.
Dzisiaj gramy ponownie. Pamiętamy i dziękujemy!