Zaznacz stronę

NABÓR DO KLASY „I” SPORTOWEJ O PROFILU PIŁKI RĘCZNEJ – rocznik 2001

20 maja 2014 r. w Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie zostanie przeprowadzony I nabór do klasy sportowej o profilu piłki ręcznej chłopców. Zapraszamy młodzież z okolicznych szkół podstawowych do sprawdzenia swoich umiejętności w Międzynarodowym Teście Sprawności Fizycznej. Nabór odbędzie się ogodz.17.00 (wtorek), na sali gimnastycznej oraz boisku szkolnym Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie i będzie składał się z 7 prób:

1. Próba szybkości (bieg na 50 m)
Wykonanie: na komendę „na miejsca” badany ustawia się przed linią startu w pozycji wykrocznej, na sygnał gwizdkiem wybiega, starając się pokonać dystans w jak najkrótszym czasie.
Ocena: liczy się lepszy czas z dwóch biegów mierzony z dokładnością do 0,1 s.

2. Próba skoczności (mocy) (skok w dal z miejsca)
Wykonanie: badany staje w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami przed wyznaczoną linią – lekkie pochylenie tułowia, ugięcie nóg z równoczesnym zamachem ramion dołem w tył – wymach ramion w przód – energiczne odbicie obunóż od podłoża i skok jak najdalej.
Ocena: z trzech skoków mierzonych do najbliższego śladu pozostawionego przez piętę ustala się najdłuższy (w cm).

3. Próba wytrzymałości (bieg na 1000 m)
Wykonanie: na komendę „na miejsca” badany ustawia się przed linią startu w pozycji wykrocznej, na sygnał gwizdkiem bieg na danym dystansie, starając się pokonać go w jak najkrótszym czasie.
Ocena: czas biegu mierzony z dokładnością do 1 s

4. Podciąganie w zwisie na ramionach
Wykonanie: chwyt drążka nachwytem na szerokości barków (z podskoku lub z podwyższenia) – zwis – na sygnał podciąganie ciała tak wysoko, by broda znalazła się nad drążkiem – powrót do zwisu w którym nie można pozostać dłużej niż 2 sekundy.
Ocena: liczba pełnych podciągnięć.

5. Próba zwinności (bieg wahadłowy 4 x 10 m)
Wykonanie: przygotowanie miejsca próby z dwiema liniami odległymi od siebie o 10 metrów z zaznaczonymi na nich zewnętrznie półkolami o promieniu 50 cm. Wysoki start w półkolu przed linią 1 – bieg do drugiego półkola na linii 2 w którym są dwa klocki – zabranie jednego klocka – bieg z nim z powrotem na linie startu – położenie klocka w półkolu – bieg po drugi klocek – powrót i położenie klocka w półkolu przed linią 1.
Ocena: z dwóch prób należy wpisać lepszy wynik z dokładnością do 0,1 s.

6. Siady z leżenia na plecach w czasie 30 s.
Wykonanie: w leżeniu na plecach nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, stopy rozstawione na odległość 30 cm od siebie, ręce splecione palcami i ułożone pod głową – partner w klęku między stopami leżącego  przyciska je do materaca – leżący na sygnał wykonuje siad, dotyka łokciami kolan i natychmiast powraca do leżenia tak , by umożliwić splecionym palcom kontakt z podłożem i znowu wykonuje siad bez odpychania się łokciami od materaca.
Ocena: liczba poprawnych siadów wykonanych w czasie 30 s.

7. Próba gibkości
Wykonanie: badany staje na taborecie, ławce gimnastycznej lub innym urządzeniu (wys.50-70 cm) tak , aby palce stóp były równo z krawędzią, stopy złączone, nogi proste w kolanach – z tej pozycji skłon w dół tak, aby dosięgnąć palcami jak najniżej podziałki centymetrowej poniżej krawędzi taboretu – utrzymanie tej pozycji przez 2 s.
Ocena:  zapisanie najlepszego wyniku (w cm) z dwóch kolejnych skłonów.