Zaznacz stronę

Filip Fahner i Łukasz Kubis – głogowska para sędziowska uzyskała nominację do prowadzenia zawodów PGNiG Superligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2014/15. To druga głogowska para z taką nominacją.

Przygoda z piłką ręczną obu rozjemców rozpoczęła się już w czasie nauki w szkole podstawowej, następnie było granie w SPR Chrobrym Głogów pod czujnym okiem szkoleniowców śp. Wiesława Szmidta oraz Tadeusza Pyszki, Czesława Dziadkiewicza, Pawła Hedrycha i Piotra Sapiana.

W wieku 15 lat na zaproszenie ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Komisji Sędziowskiej oraz pierwszego Mentora Andrzeja Jaworskiego Filip oraz Łukasz wzięli udział w kursie sędziowskim, który odbywał się w Chojnowie. Po ukończeniu kursu oraz uzyskaniu pozytywnych wyników z testów teoretycznych oraz sprawnościowych głogowianie uzyskali tytuł sędziego okręgowego. Początkowo godziliobowiązki sędziowskie z zawodniczymi. Jednak po pewnym czasie musieli zdecydować, po której stronie barykady pozostać. Dziś, jak zgodnie przyznają Filip i Łukasz, ta decyzja była zasadna.
Kolejnym etapem w stosunkowo krótkiej karierze arbitrów było zgłoszenie pary do programu TOP (specjalne szkolenie, którego celem jest podniesieni kwalifikacji sędziów) organizowanego przez ZPRP. W lutym 2011 roku sędziowie zostali zaproszeni do Płocka na turniej Orlen Express, gdzie mieli możliwość prowadzenia spotkań w płockiej hali Orlen Arena. Rozjemcy byli poddawani merytorycznej ocenie Delegatów ZPRP, którzy po turnieju zarekomendowali głogowian do Kolegium Sędziów Związku. Opinia ta poskutkowała natychmiastowym powołaniem na coroczne Seminarium Sędziów Piłki Ręcznej, które odbywało się w Wągrowcu, konferencja ta miała być również egzaminem dla Filipa i Łukasza na tytuł Sędziów Związkowych. Etap ten zakończył pozytywny wynik testów oraz nominacja do prowadzenia spotkań II Ligi.
W sezonach 2011/12 oraz 2012/13 arbitrzy obsługiwali spotkania II ligi, a w sezonie 2013/14 zawody I Ligi. Dobre opinie zaowocowały nominacją na Finały Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, które odbywały się w maju 2014 w Płocku. Głogowianie podczas tego turnieju dostąpili zaszczytu poprowadzenia meczu „ Świętej Wojny” czyli Vive Kielce – Wisła Płock.

DSCN2631

Po płockich finałach przyszła nominacja do reprezentowania kraju na turnieju CELL-CUP w węgierskim Veszprem w ramach programu Young Referee Project (kurs dla kandydatów na sędziów międzynarodowych), podczas tych zawodów para sędziowska była poddawana różnego rodzaju testom teoretycznym i sprawnościowym oraz merytorycznej ocenie delegatów europejskiej federacji.

W ubiegły weekend podczas corocznego seminarium sędziów, które odbywało się w Olsztynie po odbyciu regularnych testów głogowianie zostali nominowani do prowadzenia spotkań Superligi w zbliżającym się sezonie 2014/15.

Filip i Łukasz pragną bardzo podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli ich podczas dotychczasowej kariery. W szczególności najbliższej rodzinie, która musi znosić częste wyjazdy sędziowskie oraz Andrzejowi Jaworskiemu za to, że to on właśnie „zaraził” ich pasją do szczypiorniaka. Podziękowania należą się również starszym kolegom – Korneliuszowi Habierskiemu i Grzegorzowi Skrobakowi, którzy „przetarli szlaki” dla młodszych, a także wszystkim tym, którzy udzielali wskazówek, pomagali, wspierali oraz podtrzymywali nas na duchu.